*وَلَا يَحْزُنْكَ قَوْلُهُمْ إِنَّ الْعِزَّه لِلَّهِ جَمِيعًا*

کتاب: نامه‌های پاپا (مخلص گرترود استاین هم هستیم!)

عنوان کتاب: نامه‌های پاپا (مخلص گرترود استاین هم هستیم!) نامه‌نگاری‌های ارنست همینگوی با ویلیام فاکنر، جان دوس‌پاسوس، اسکات فیتزجرالد، شروود اندرسون و مسکول پرکینز

ترجمه و تألیف: سعید کمالی‌دهقان

ناشر: افق – تابستان ۱۴۰۱

نامه‌های پاپا را به عذرا باقرپور (مامان مهین) تقدیم کرده‌ام.

ارنست همینگوی، داستان‌نویس آمریکایی کتاب‌هایی همچون‌ «پیرمرد و دریا» و «وداع با اسلحه»، نامه‌نویس پرکاری بود. هر قدر در داستان‌نویسی وسواس نشان می‌داد، موجز می‌نوشت و تمییز کار می‌کرد، در نامه‌نگاری بی‌‌پروا بود، به اطناب می‌رفت و ملاحظه‌کاری نمی‌کرد. نویسنده‌ای که در یک روز کاری به طور متوسط بیش از پانصد کلمه نمی‌نوشت، در طول زندگی حدود شش تا هفت‌هزار نامه به جای گذاشت. ناشرش را از انتشار نامه‌ها منع کرده بود اما انتشارات اسکریبنرز گزیده‌ای از ششصد نامه را پس از مرگ او و با اجازه‌ی همسرش منتشر کرد. نامه‌نگاری برای همینگوی یک‌ نوع «کاردرمانی» بود، انگار که رفته باشد پیش یک روان‌پزشک و روی مبل تکیه داده باشد تا مشکلاتش را برای او تعریف کند. هم می‌توانست بی‌پروا هر آنچه را در داستان‌هایش ناگفته مانده بیان کند و هم کمی شیطنت کرده و از لاک نویسندگی‌اش بیرون بیاید، غیبت کند، بدوبیراه بگوید، شتاب‌زده قضاوت کند و برای نوشتن یک داستان دیگر تخلیه شود. 

کتاب پیشرو دومین اثر سعیدکمالیدهقان، خبرنگار گاردین، به زبان فارسی است. او در این کتاب سرگذشت آشنایی همینگوی با پنج چهره‌ی ادبی هم‌عصر خودش را به‌تحریر درآورده و پانزده نمونه از نامه‌نگاری‌های این نویسنده‌ی آمریکایی با این افراد را ترجمه کرده است. چهار تن از این افراد خود رمان‌نویس بودند و یکی از آن‌ها – ویلیام فاکنر – همچون همینگوی برنده‌ی جایزه‌ی نوبل ادبیات شد. فصل پنجم کتاب هم دربرگیرنده‌ی نامه‌نگاری‌های همینگوی با ویراستار آثارش در انتشارات اسکریبنرز است. 

 کتاب نخست سعید کمالی دهقان که زمستان ۱۳۹۵ توسط نشر افق به بازار آمد، «دوازده به‌علاوه‌ی یک» نام دارد که مجموعه‌ی گفت‌وگوهای او با دوازده چهره‌ی خارجی و یک چهره‌ی ایرانی – و همین‌طور دوازده ادیب و یک کارگردان – است، از جمله گفت‌وگو با ماریو بارگاس یوسا، پل استر، ای. ال. دکتروف، دیوید لینچ و اسماعیل فصیح. 

فهرست:

نامه‌نگاری‌های ارنست همینگوی با ویلیام فاکنر

نامه‌نگاری‌های ارنست همینگوی با جان دوس‌پاسوس

نامه‌نگاری‌های ارنست همینگوی با اسکات فیتزجرالد

نامه‌نگاری‌های ارنست همینگوی با شروود اندرسون

نامه‌نگاری‌های ارنست همینگوی با مسکول پرکینز

نقدی از ماریو بارگاس یوسا بر پیرمرد و دریا